Aikido pre nevidiacich a slabozrakých

Aj ľudia so zrakovým postihnutím dokážu cvičiť a naučiť sa stratégiu sebaobrany. Tréner Jaroslav Šípoš prichádza s ojedinelou ponukou cvičenia aikido pre nevidiacich a slabozrakých. Cvičenia zamerané na základné prvky sebaobrany prebiehajú každý štvrtok od 18 do 19 hod v priestoroch Krajského strediska ÚNSS, Sekulská 1, Bratislava. Na cvičenie máte stále možnosť sa pridať. Tešíme sa na Vás.

Základné informácie o cvičení:

  • všetky cviky budú nacvičované v takom rozsahu a rýchlosti, aby boli telu prospešné, t.j. bude sa prihliadať na individuálny zdravotný stav cvičencov (cvičenie neobsahuje nárazy, ide o plynulé pohyby),
  • bude sa cvičiť v bežnom športovom oblečení a v pároch (nevidiaci + vidiaci), aby sa urýchlil proces výučby a zabezpečila sa vyššia úroveň bezpečnosti cvičenia; na cvičenie môžete prísť aj ako jednotlivec - páry vytvoríme priamo na hodine resp. podľa počtu záujemcov budeme priebežne hľadať vidiacich dobrovoľníkov pre vytvorenie cvičiacich párov,
  • cvičenie je momentálne zadarmo, v mesiaci marec sa v rámci diskusie medzi záujemcami o pokračovanie cvičenia dohodne výška mesačného poplatku; na cvičenie sa môžete kedykoľvek prísť nezáväzne pozrieť a vyskúšať si ho.

Cvičenie má veľmi dobrý ohlas u doterajších účastníkov – nevidiacich i slabozrakých. Účasť nie je obmedzená vekom. Každý záujemca je individuálny jedinec a môže si ponúkané cvičenie nezáväzne vyskúšať, či mu vyhovuje.

Kontakt pre viac informácii:
Stanislav Sokol
Tel.: +421 2 692 034 21
Mobil: +421 911 469 653
E-mail: sokol(zavináč)unss.sk

Krátka informácia o aikido zo stránok Wikipédie:
Aikido (Aikidó) je jedným z najmladších japonských bojových umení. Je syntézou pôvodných bojových umení (aiki jutsu, ju jutsu, ken jutsu, daito ryu, yagyu, a mnoho ďalších), z ktorých boli vynechané pôvodné smrtiace prvky. Je typické najmä stratégiou obrany založenej na neinvazívnom odvrátení útoku a následnom zabránení ďalšej konfrontácii. Myšlienkou aikida je neagresivita, ktorá vníma boj len ako poslednú formu riešenia konfliktov. Na rozdiel od ostatných bojových umení má aikido chrániť zdravie nielen obrancu, ale aj útočníka. Cvičenie tohto bojového umenia má rozvíjať cvičiaceho jedinca po fyzickej aj psychickej stránke.