Aj tretiu tohtoročnú Dúhu sme naplnili až po okraj

Natiahnite obe ruky. Len smelo. Tuto, väčšmi doľava. Cítite? Zdola je to hodvábne, tie malé vlnky znázorňujú vlasy koberca, ten trochu drsnejší povrch je stôl. Na ňom je z drôtika urobený hrnček. Pierka vpravo patria vtáčatku a… áno, ten pohyblivý povrázok… Prezrite si ho poriadne. Na jednom konci je malá ostrá guľôčka, na druhom čosi ako strapec. Správne tušíte! Aby sa chvost nemusel stále hľadať, radšej ho pripevnili.

Stránka z knihy Medvedík PÚ s reliéfnym obrázkom.
Ilustrácia Renáty Milčákovej z knihy Medvedík PÚ
Foto: Michaela Hajduková

Aj pre nás platí, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, preto sa strihá, lepí, frézuje, vyhľadávajú sa 3D či termotlačiarne, zhľadúvajú špeciálne vzdúvateľné papiere, Braillove bodky či bunky jeho písmen sa usporadúvajú do netradičných pozícií, aby prinášali trochu inú výpoveď. Ale hlavne preto sa v treťom tohtoročnom čísle časopisu Dúha píše o reliéfnych obrázkoch, ktoré odborníci zahŕňajú pod pojem tyflografika. Život súčasných generácií nevidiacich obohacujú od školy až do rokov dospelosti a  vťahujú ich do sveta, ktorý nemôžu vnímať zrakom.

Stránka knihy s motívom Poslednej večere Majstra Pavla z Levoče v reliéfnom vyobrazení.
Posledná večera v exkluzívnej publikácii Majter Pavol z Levoče, ktorú vydala SKN pri príležitosti 500. výročia dokončenia prác na jeho slávnom drevenom oltári v Bazilike sv. Jakuba. Autorom reliéfneho vyobrazenia je Matúš Vacula.
Foto: Tomáš Bako
Kostra vytvorená bodkami Braillovho písma.
Kostra ľudského tela v Braillovom šate.
Foto: Michaela Hajduková


A teraz skúste nájsť žltú plôšku. Viem, čo chcete povedať, ale predsa len to skúste. Inštruktáž vám ochotne poskytne sám pán Jiří Mojžíšek, ktorý žltú desiatku pomohol nájsť a nachádzať nevidiacim široko-ďaleko. Zdokonalil metódu mierenia nevidiacich lukostrelcov, otestoval a overil ju v Českej republike, predviedol na majstrovstvách Európy v Taliansku a majstrovstvách sveta v  Nymburku, kde dokonca všetkých zahraničných nevidiacich lukostrelcov so svojou partiou porazil, a ponúkol medzinárodnej asociácii nevidiacich športovcov. V redakcii sme boli zvedaví, tak sme sa ho spýtali, ako tam vtiahli a ako odtiaľ odtiahli.

Detail ruky, ktorá drží luk.
Detail luku.
Foto: RSZP

A teraz natiahnite uši. Takisto obe. Počujete? Toto je domáca popová klasika, predtým znel rockový oldies. Aby ste neupadli do rozpakov, sólo má flauta, druhý hlas chytá klarinet, keď kvôli pomlčkám pomlčia, kontrujú gitary, klávesy, rytmus držia, ako inak, bicie. A ak by ste si aspoň jedno očko vyočili, spoznáte šesť umelcov so zrakovým postihnutím a dvoch hostí bez neho, čiže hudobnú skupinu KYKLOPband, vlajkovú loď obecně prospěšné společnosti, ktorú na Morave pomohli vybudovať dvaja zrakáči zo Slovenska. Hudobné produkcie kapely sú však len začiatkom. Kyklop ponúka vyučovanie umeleckých odborov, ladenie klavírov, prepis nôt do Braillovho písma, zamestnáva masérov, zastrešuje klub šípok, organizuje tábory pre nevidiace, slabozraké a vidiace deti, relaxačné a lyžiarske pobyty, láka na turistiku.

Deti na lanovej dráhe
Neviditeľná cesta na medzinárodnom detskom tábore na motívy J. R. R. Tolkiena: Hobit, Pohořany, leto 2019.
Foto: www.kyklop.net

Ale nebudem vás viac naťahovať a prezradím vám celý obsah. V najnovšej Dúhe sa dočítate aj o tíme Bielej pastelky 2020 a ich vráskach z úmoru a humoru, o sťahovaní Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy do Petržalky, o predĺžení termínu zasielania braillovských esejí, o výnimke pri výbere pokladničiek verejnej zbierky Štvornohé oči, o atraktívnej ponuke nášho najväčšieho telekomunikačného operátora a vylepšeniach aplikačného setu na sprístupnenie mobilných telefónov s OS Android nevidiacim a slabozrakým s názvom Corvus. Chýbať nebude ani vedomostná súťaž o ceny Nikto učený z neba nespadol, tentoraz o športe – leto nás ťahá minimálne k teórii a… No, narýchlo si nespomeniem, čože to Sherlocka Holmesa na správaní toho psa miatlo, ale určite viem, kde máte hľadať informácie vy, ak bude na vašom novom vodiacom psovi miasť niečo vás. Pred kúpou i po nej. Na stránky však tichučko vtiahla aj tichá spomienka na našich kolegov Milana Sabovika a Petra Vavra.