Aj štvrtá tohtoročná Dúha sa oplatí

Cirkus Leto pomaly tiahne na juh, ale posledné predstavenie ešte stíhate. Stačí si vybrať šiator. V tom prvom zľava je principálom čerstvý sedemdesiatnik Imrich Bartalos, v spoločenstve ľudí so zrakovým postihnutím rezonujúci v dvoch rovinách: Ako učiteľ hudby (vyučovaniu hry na akordeón sa venuje neuveriteľných 51 rokov) a ako zakladateľ výcviku vodiacich psov na Slovensku. V susednom stane dočasne prebýva Michal Kalman alias Malý Mišo, ktorý vám porozpráva o svojom Youtube seriáli 1 Deň ako… Už sa ocitol v koži pracovníka pivovaru, logistického skladu e-shopu, hasiča, výrobcu bagiet, odkrútil si to v zberni odpadu a nedávno s klapkami na očiach aj ako klient ÚNSS.

Imrich Bartalos. Pedagóg, hudobník, človek priam bytostne spätý s ÚNSS.
Zdroj: archív IB

Ak sa chcete pridať k akrobatom či povrazolezcom, stačí sa zaregistrovať na www.nezastavitelni.sk. Odporúčame ale začať zvoľna – tancom, behom, plávaním, bicyklovaním, turistikou či akýmkoľvek iným športom, takto zhurta by to bolo asi príliš nebezpečné. O porciu poriadneho adrenalínu sa postarajú Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s., Nadácia Pontis a Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením, ktorých niekoľkomesačné úsilie vyvrcholilo vytvorením unikátnej webovej platformy spájajúcej milovníkov pohybu so zdravotným postihnutím a tých bez neho.

Pavol Kéri a dobrovoľník Martin vítali jar v našich veľhorách
Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s.

Tešia sa na vás dámy žonglujúce s tisíckami malých bielych pasteliek, oblečené v tričkách s veselou ilustráciou zobrazujúcou 30 dôležitých medzníkov ÚNSS a najúspešnejším zbierkujúcim tímom, sľubujúce poukážku do kaderníctiev Klier, pobytový voucher do Hotela pod lipou**** v Modre – Harmónii a lietanie vo veternom tuneli v Tatralandii.

Po občerstvenie choďte priamo za nosom. Dôjdete k maringotke, v ktorej vás svojimi úlovkami pohostia nevidiaci rybári. Dozviete sa od nich, že život v stojatých vodách ani zďaleka nestojí, prečo mu dávajú prednosť pred silným riečnym prúdom, či siahajú po ťažkej alebo ľahkej technike a či sa len hmatom dá ryba rozoznať.

Rybár Zdeněk hradil na kraji jazera, pred sebou má rekordný úlovok, dlhý vyše jedného metra.
Zdeněk Hradil s rekordným úlovkom.
Foto: archív ZH

Do tohto čísla sme zaradili i rubriku Svet plný farieb. MUDr. Iveta Elízová zo súkromnej očnej ambulancie pre deti a dospelých OPHTHALMO v Bratislave pre nás všetkých pripravila veľkolepú rozlúčku s predstavou, že každý farboslepý človek vidí čierno-bielo, resp. v rôznych odtieňoch sivej. Zistíte, ako sa porucha vnímania farbocitu diagnostikuje, že to nemusí byť vždy od kolísky, ale vždy je to po hrob, ako takýmto klientom môže pomôcť ÚNSS a že dnešné mobily nie sú len inteligentné, ale aj empatické a na farboslepého používateľa sú pripravené.

Ilustrácie z obľúbeného seriálu Sympsonovci. Na štvorci je ten istý obrázok vyobrazený štyrikrát a vždy v iných farbách. Podľa toho, ako to vidia ľudia s rôznymi problémami farbocitu.
Vľavo hore sú Simpsonovci vyobrazení tak, ako ich vníma zdravé oko, vpravo hore ich vidno optikou človeka s deuteranomáliou. Vľavo dole sa na členov obľúbenej rodinky pozeráte ako pacient s protanomáliou a vpravo dole ako osoba s tritanomáliou.
Zdroj: www.refresher.sk

Vďaka Kataríne Gregušovej zo ZOO Bratislava sa na chvíľu zmenšíte, necháte si narásť perie a zobáky a budete mať možnosť vnímať aj ultrafialové svetlo. Vtáky majú totiž často perie zdobené aj značkami viditeľnými len v tomto farebnom spektre.

Ten istý vták, ale vľavo menej sfarbený a vpravo v pestrých farbách - v jeho perí je modrá, zelená i fialová farba.

Ľudskému oku sa mnohé vtáky zdajú nevýrazné ako vidíte vľavo), no iným vtákom sa naskytne krásny farebný pohľad, ktorý má veľký význam napríklad v období toku, kedy často nápadne sfarbený samček láka svojimi hravými farbami samičku. Čím sú farby sýtejšie, tým úspešnejší môže byť samček v očiach svojej vytúženej, no poriadne vyberavej partnerky.

Samozrejme, nezabudli sme ani na technickú podporu. Pár riadkov sme vyčlenili upozorneniu, že Mobile Speak si s garanciou výrobcu aktivujete už len do konca októbra. Aktuálne číslo časopisu Dúha nájdete v každom dobrom krajskom stredisku ÚNSS. Takže v každom.