Aj piata tohtoročná Dúha prináša pestré čítanie

Pamätáte sa, ako som vám naposledy spomínala, že sa k nám chystajú kočovní herci? Prísť prišli, nemôžem povedať že nie. Cestou k nám však museli všetko preonačiť, lebo… Však viete. Čakajú vás teda s tieňohrou. Scénu vytvorili napochytre z dreva, je to vlastne len jeden taký veľký rám, napli do neho bielu plachtu, ako tienidlo im slúži (a vraj veľmi dobre poslúži) obyčajný papier na pečenie a z tvrdého papiera, farebných fólií, špajdlí, tenkých drôtikov, dokonca ohybných slamiek porobili bábky. Zohnali si takú malú lampu, ktorá bude za tým improvizovaným javiskom. Osvetľovač protestoval, ale potom podozrivo zmĺkol a teraz sa len tajomne usmieva, neustále si vykrúca fúzy a večne niečo googli. Istý čas sa vraj pohrávali s myšlienkou, že slov sa zrieknu, ale napokon to, chvalabohu, prehodnotili. Predstavenie sa volá Dúha, repríz odohrajú, koľko len budeme chcieť, ale teda len medzi jednou a piatou v noci. 😉

Dovolili mi nakuknúť do škatúľ a musím vám povedať, že tie bábky sú nádherné! V jednej som rozoznala dvoch panáčikov s palicami (zrejme našskými), spolu s nimi tam boli bicykel, korčule, lyže, kanoe, tak som si myslela, že budeme športovať, ale potom som našla ešte aj auto, loďku, lokomotívu a vrtuľník, takže mi to skôr zaváňa cestovaním. Ale ktohovie. Z druhej škatuľky som (so zadržaným zapišťaním) ruku rýchlo vytiahla, lebo to nápadne pripomínalo žraloka, netopiera a niekoľko… žeby husí? V tretej sú, to som dala na prvý dotyk, pastelky, v ďalšej niekoľko knižiek a dve deti so psom, s poslednou, do ktorej som ešte stihla nahliadnuť, mi museli pomôcť – lámala som si hlavu i prsty, ale nadarmo. Viete, čo to nakoniec bolo? Starodávna premietačka filmov. Tak to by som veru ozaj nedala.

Ostatné bábky som si prezrieť nestihla, takže vám už ničového nič prezradiť neviem. Vlastne predsa! Začula som, že sa kvôli predstaveniu u nás museli naučiť pár slov po rusky, dokonca po indiánsky, ktosi spomínal akési braillovské mapy a jedna herečka si neustále opakovala čísla, znelo to ako technické parametre nejakého prístroja.

No, príďte sa pozrieť! To bude najistejšie! Lístky si pýtajte na duha@unss.sk alebo na každom krajskom stredisku.

Príjemný umelecký zážitok!